سال 1399 سال جهش تولید

  •  35258354-035
  •  afsharhospital@ssu.ac.ir

رابطه روان سالم با جسم سالم

رابطه روان سالم با جسم سالم

روان سالم در سالهاي اخير توجه زيادي به رابطه عوامل رواني و بیماریهای جسمي شده است. انسان موجودی است که تحت تأثیر عوامل جسمی، روانشناسي و اجتماعي قرار دارد. امروزه بسياري از بيماري­هاي جسماني (بخصوص بيماري­هاي قلبي) ارتباط زیادی با مشكلات رواني دارند.

افرادی که خصوصیات رواني متفاوتی دارند به بيماري­هاي جسماني متفاوتی هم مبتلا میشوند. افرادی که در مقابل فشار رواني مقاوم­ترند، به بیماریهای جسمي كمتری مبتلا میشوند. به طور مثال نظر آدمها در مورد موقعیت­ها، متفاوت است و ممكن است يك موقعیت خاص، براي یک نفر استرس آور و براي فرد دیگري نشاط آور باشد.

از طرف دیگر بیشتر افرادی که به بیماری های قلبی مبتلا هستند، مشکلات روانی مثل افسردگی، اضطراب، فراموشی و حواسپرتی دارند. هرکدام از این مشکلات روانی باعث بدتر شدن وضعیت جسمی آنها و ناتوانی آنها در زمینه های مختلف می­شود.

بیماران بستری در بخش مراقبت­های ویژه قلبی، نگرانی­های زیادی داشته و تقریباً دو سوم بیمارانی که سکته کرده­اند، دچار افسردگی و اضطراب می­شوند. 15 درصد تا 50 درصد بیماران بستری در بخش­های قلب افسردگی و اضطراب دارند که این اضطراب و افسردگی اثرات بدی روی  سلامتی، بهتر شدن بیماران و زندگی آنها دارد. برای مثال افسردگی باعث بیشتر شدن بیماریهای قلبی بخصوص سکته قلبی می­شود.

بنابراین از جمله مسائل مهمی که بیماران قلبی با آن مواجه هستند، مشکلات روحی روانی آن­هاست که باید حالات روحی آنان را شناخته و برای کاهش ناراحتی ناشی از آن اقدام کرد. توجه نکردن به مشکلات روانی بیماران قلبی باعث بدتر شدن وضعیت آنها میشود.

به همین دلیل روانشناسان مي‌توانند، بطور مؤثري به اين گونه افراد كمك كنند.

محققين دريافته‌اند كه:

-  درمان گروهي براي بهبود بيماران قلبي، سلامتي رواني آن‌ها را بيشتر كرده و در طول سه سال اول دوره بهبود، احتمال بهبود وضع سلامتی را در بیماران افزایش می­دهد.

-   یک جلسه مشاوره روان‌شناسي در هر هفته و به مدت 7 هفته مي‌تواند احتمال  بستري شدن دوباره بيماران قلبي را به میزان زیادی كاهش می­دهد.

-  مشاوره روانشناسي بيماران بستری باعث می­شود افسردگي و اضطراب آنها کمتر شده و زمان كمتري در بيمارستان بمانند.روان سالم

 

تماس با ما

آدرس
یزد،بلوار جمهوری اسلامی،بیمارستان محمد صادق افشار

شماره تماس
035-35258354
035-31602161
035-31602162
035-31602166